تبلیغات
X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
سکوی هشتم و نهم - مطالب آبان 1394
آپلود عکس
 

تبلیغات در وب

 
مترجم سایت
آپلود عکس

تبلیغات در وب

پاورپوینت درس 18 مطالعات اجتماعی هشتم
نویسنده : م ر
تاریخ : دوشنبه 25 آبان 1394
زمان : 06:51 ب.ظ
دانش‌آموزان می‌توانند خود را ۵ دقیقه به زبان انگلیسی معرفی کنند
نظرات |

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه کتاب‌های زبان انگلیسی از جایی کپی نشده است، گفت: دانش‌آموزان می‌توانند حداقل 5 دقیقه خودشان و خانواده‌شان را به زبان انگلیسی معرفی کنند.

  سید بهنام علوی مقدم مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در اظهار داشت: یکی از زبان‌های قابل تدریس در مدارس انگلیسی است اما دیگر زبان‌ها را هم پوشش می‌دهیم.

وی افزود: طبق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش 6 زبان قابل تدریس در مدارس وجود دارد که شامل آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، روسی، انگلیسی و ... می‌شود.

علوی مقدم با بیان اینکه پیش از این 27 سال بود که کتاب‌های زبان انگلیسی هیچ تغییری نکرده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به فشاری که نظام آموزشی 6.3.3 به مؤلفان وارد کرد، فعلاً توجه را به زبان انگلیسی معطوف کردیم زیرا اکثریت دانش‌آموزان چیزی حدود بیش از 99 درصد آنها متمایل به خواندن زبان انگلیسی در مدرسه هستند.

وی افزود: البته برای زبان‌های آلمانی و فرانسه کتاب از نظام پیشین داریم اما برای زبان انگلیسی پس از 27 سال و بر اساس اسناد بالادستی کتاب‌های جدید تألیف کردیم.

وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار در ایران بسته آموزشی در کنار کتاب درسی ارائه کردیم، گفت: این بسته آموزشی شامل 6 جزء اصلی شامل کتاب کار، کتاب دانش‌آموز، راهنمای معلم، فلش کارت معلم، لوح صوتی دانش‌آموز و لوح فشرده آموزشی معلمان است.

* تا کنون 4 بار تغییرات در کتاب‌های درسی زبان ایجاد شده است

علوی مقدم به تعداد دفعاتی که تغییرات در کتاب زبان انگلیسی ایجاد شده است اشاره و تصریح کرد: از سال 1318 که کتاب‌های زبان رسمی در کشور نوشته شد تا کنون چهار بار تغییرات در آنها ایجاد شده است.

وی افزود: دو بار تغییرات پیش از انقلاب اسلامی بود و 2 بار هم پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کتاب‌های درسی زبان انگلیسی دستخوش تغییرات شده است که آخرین بار آن در سال 1390 و بر اساس رویکردهای به روز دنیا به نام رویکرد ارتباطی خود باورانه فعال، انجام شده است.

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این رویکرد می‌گوید زبان برای ارتباط است و ما زبان را یاد می‌گیریم که ارتباط برقرار کنیم؛ بر اساس این عملکرد علی‌رغم اینکه کتاب‌های پیشین فقط به بحث خواندن اهمیت می‌دادند ما چهار مهارت زبانی را در کتب جدید مد نظر قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه کتاب‌های کنونی زبان انگلیسی با گوش کردن و پس از آن با صحبت کردن و در بخش های دیگر بر خواندن و نوشتن تمرکز دارد، اظهار کرد: در دوره متوسطه اول تمرکز بیشتر بر صحبت کردن و گوش دادن است علی رغم اینکه خواندن و نوشتن هم مد نظر است، اما در دوره متوسطه دوم علی رغم اینکه توجه خاصی به گوش دادن و صحبت کردن داریم، تمرکز بیشتر روی خواندن و نوشتن است.

* کتاب‌های انگلیسی پایه هفتم و هشتم گرامر ندارد

علوی مقدم با اشاره به اینکه رویکرد حل مسئله اهمیت بسیاری دارد، گفت: این موضوع مورد تأکید است تا دانش‌آموز یاد بگیرد هنگامی که در محیط های واقعی قرار گرفت چگونه با استفاده از اطلاعاتی که به دست آورده است در محیط های واقعی از عهده حل تبادل اطلاعات با مخاطب خود بر آید.

وی با اشاره به بسته آموزشی زبان انگلیسی جدید گفت: کتاب‌های جدید زبان انگلیسی پایه‌های هفتم و هشتم علی رغم کتاب‌های پیشین، چیزی به نام گرامر ندارد زیرا می‌خواستیم توجه دانش‌آموزان را به مهارت‌های زبانی معطوف کنیم و گرامر را به پایه نهم اختصاص دادیم.

* کتاب‌های درسی کنونی انگلیسی بر اساس استانداردهای بین المللی نوشته شده است

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «چرا در نظام پیشین آموزش و پرورش و در نظام فعلی دانش‌آموزان نتوانستند حتی در حد یک احوال پرسی زبان انگلیسی را بیاموزند؟»، گفت: این موضوع دلایل متعددی دارد و تقصیر را نباید به گردن کتاب درسی بیندازیم.

وی افزود: سن زبان آموزان، ساعات تدریس زبان خارجی، توان معلمان، جمعیت کلاس، وجود وسایل کمک آموزشی و مواد و محتوای آموزشی از پارامترهای اصلی آموزش یک زبان هستند که با ضعف در یکی از این عناصر حتی اگر بهترین محتوا و مواد آموزشی را داشته باشیم از عهده آموزش به شیوه استاندارد بر نخواهیم آمد.

وی تأکید کرد: امیدوارم روزی برسد که دانش آموز در همین مدرسه و با همین کتب درسی به آموختن زبان خارجی به شکل استاندارد و کارا مبادرت کند.

علوی مقدم با بیان اینکه با اطمینان می گویم کتاب‌های زبان انگلیسی کنونی هیچ کم و کسری از کتاب‌های بین المللی ندارد، خاطرنشان کرد: کتاب‌های درسی کنونی بر اساس استانداردهای بین المللی نوشته شده و مورد تأیید کارشناسان داخلی و خارجی است.

* مدت ساعت تدریس زبان انگلیسی کم است

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با انتقاد از کم بودن ساعت تدریس زبان انگلیسی در مدارس گفت: یکی از مشکلاتی که در خصوص زبان انگلیسی وجود دارد، کم بودن 2 ساعت تدریس در هفته است که اصلاً زمان مناسبی برای یادگیری نیست.

وی به یکی دیگر از مواردی که مشکلاتی در خصوص آموزش زبان انگلیسی در مدارس ایجاد می کند اشاره و گفت: آغاز سن زبان آموزان یکی از مشکلاتی است که به نظر می رسد آموزش از سن پایین‌تر آغاز شود و اگر این اتفاق از سال‌های آخر ابتدایی انجام شود به آموزش کمک می‌کند.

علوی‌مقدم یکی دیگر از مشکلات در راه تدریس زبان انگلیسی در مدارس را کمبود ساعت درسی و عدم آموزش معلمان عنوان و گفت: آموزش معلمان در سطح کشوری به خوبی انجام می‌شود اما در شهرستان‌ها و استان‌ها وقتی این آموزش‌ها را رصد می‌کنیم متوجه می‌شویم آموزش کامل انتقال پیدا نکرده است.

وی افزود: از نظر محتوا مشکل خاصی نداریم و اگر عوامل دیگر ارتقا پیدا کند می توان به ارتقای سواد زبان خارجی در مدارس منجر شود.

*تفاوت نظام آموزشگاهی و نظام رسمی در آموزش زبان انگلیسی

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «چرا همیشه ضعف یادگیری زبان انگلیسی در مدارس مشهود است و مردم به آموزشگاه های بیرون مدرسه روی می آورند؟»، گفت: این مقایسه بین نظام رسمی و آموزشگاهی است که تفاوت‌هایی دارند.

وی افزود: در نظام آموزشگاهی معلمان خاص هستند و آموزش ها خاص خود را دیده اند، زمان آموزش 6 ساعت در هفته است و دانش آموز هزینه ای بابت این آموزش پرداخت می کند که همین موضوع فشار والدین برای یادگیری را به همراه دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه کتاب‌های زبان انگلیسی آموزشگاهی با فرهنگ اسلامی ایرانی هماهنگی ندارد و قشر خاصی به این کلاس‌ها مراجعه می‌کنند، ضمن اینکه به علت انجام تعیین سطح، کلاس‌ها از یک دستی بهتری برخوردار است.

علوی مقدم با ذکر مثالی در خصوص آموزشگاه‌های زبان خارجی، گفت: کلاس آموزشگاهی زبان 10 نفره و حداکثر 20 نفره است اما کلاس‌ها درس مدرسه ممکن است تا 45 نفر هم باشد، ضمن اینکه آموزشگاه‌های زبان سعی می کنند از معلمان خارج کشور رفته برای آموزش استفاده کنند که چنین چیزی در آموزش و پرورش وجود ندارد.

وی افزود: این عوامل اختلاف سطح ایجاد می کند اما در دوره متوسطه اول و دوم مدارس نباید این انتظار را داشته باشیم که دانش‌آموز زبان انگلیسی را به صورت کامل صحبت کند کمااینکه از درس هنر انتظار هنرمند شدن و از درس تربیت بدنی انتظار ورزشکار شدن حرفه‌ای دانش‌آموزان را نداریم.

*دانش‌آموزان می‌توانند حداقل 5 دقیقه خودشان و خانواده خود را معرفی کنند

علوی مقدم با تأکید بر این نکته که باید در خارج از کلاس درس هم انگیزه و علاقه برای یادگیری زبان خارجی در بچه ها ایجاد کنیم، گفت: اکنون موضوعی با عنوان کلاس معکوس و یا وارونه مطرح است که دانش‌آموزان خطوط اصلی را در کلاس درس دریافت می‌کنند و در منزل و آموزشگاه‌ها آن را دنبال کنند.

وی تصریح کرد: می توانیم مدعی شویم با یادگیری مطالب کلاس هفتم به طور متوسط دانش‌آموزان می توانند حداقل 5 دقیقه خودشان، خانواده، شغل و اطرافیان خود را معرفی کنند و نیازهای اولیه را در حد 5 دقیقه بر طرف کنند.

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: همچنین می‌توانیم مدعی شویم کتاب هفتم زبان انگلیسی شاید معادل مطالب گفتاری تمام کتب زبان انگلیسی نظام آموزشی قبل است و می‌تواند صحبت کردن را پوشش دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که «به نظر شما کتاب‌های جدید چند درصد نسبت به کتاب‌های قبلی پیشرفت داشته است؟»، گفت: کتاب‌های قبلی در زمان خودشان کتابهای خوبی بودند و با توجه به اینکه در 27 سال پیش نوشته شده بودند رویکردهای جدید[BAM1]  در آنها وجود نداشت اما به هر حال پس از این همه مدت باید تغییراتی در کتب انجام می‌شد اما کتب جدید تمرکز را از مهارت خواندن به سمت چهار محور زبان آموزی سوق داده است.

* کتاب‌های زبان انگلیسی از جایی کپی نشده است

علوی مقدم در پاسخ به این پرسش که «با کتب جدید می‌توانیم امیدوار باشیم بچه‌ها موفقیت بیشتری در آموزش زبان داشته باشند؟»، گفت: اگر عوامل مختلف دست به دست هم دهند و حداقل استانداردها رعایت شود می‌توانیم امیدوار باشیم بچه‌ها با ایجاد انگیزه و در حد دوره متوسطه بتوانند بر هر چهار مهارت زبانی آشنایی پیدا کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا برای تألیف کتب درسی زبان انگلیسی از کشورهای خارجی الگوبرداری یا نمونه گرفته‌اید؟»، ادامه داد: حدود 30 کتاب مربوط به سال 2008 به بعد را بررسی کردیم.

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: بهره‌هایی که می‌توانستیم از آن کتاب‌ها بگیریم را برگزیدیم اما تألیف کتاب کاملاً جدید است و کپی برداری از جایی نشده است و با توجه به اصول و عقاید کشور و هویت اسلامی ایرانی نوشته شده است.

وی ادامه داد: این کتاب کاملاً بومی است و توسط متخصصان ایرانی نوشته شده است اما مطالعات فراوانی روی این کتب زبان انگلیسی انجام شد تا از استانداردهای بین المللی فاصله نداشته باشد.

* حضور شهدای هسته‌ای در کتاب‌های زبان انگلیسی جدید

علوی مقدم در پاسخ به این پرسش که «آیا به موضوع انرژی هسته‌ای در کتب زبان انگلیسی پرداخته شده است؟»، گفت: با توجه به اینکه این واژگان برای دانش‌آموزان بسیار محدود است در پایه های متوسطه اول نتوانستیم خیلی این موضوع را توضیح دهیم و بیشتر از طریق تصاویر و عبارات کوتاه به آن پرداخته شده است زیرا امکان توضیح در کتاب زبان انگلیسی علی رغم فارسی محدودتر است.

وی در خصوص تفاوت‌هایی که در کتب زبان انگلیسی آموزشگاهی با کتب مدارس وجود دارد ادامه داد: در کتاب‌های خارجی نام خوانندگان، شیوه نگهداری از حیوانات و یا غذاهای خاصی معرفی شده که سعی کردیم در کتابهای جدید به جای آنها به اقامه نماز و جشن‌های ملی مذهبی به نام جشن‌ها و جشنواره‌ها بپردازیم.

مدیر گروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: در کتاب زبان انگلیسی در خصوص جشنواره فجر، جشنواره کودکان اصفهان و تصویری از سینما فلسطین که به عنوان نمادی از ایران است، درج شده است.

وی ادامه داد: از شهدای هسته‌ای هم در کتب زبان انگلیسی مطالبی درج شده است، به عنوان نمونه در کتاب هفتم و در درس اول کتاب کار نام مجید شهریاری شهید هسته‌ای کشورمان درج شده است و در کتاب زبان انگلیسی پایه نهم از شهدای انرژی هسته‌ای مطالبی عنوان شده است.

گفت‌وگو از میثم حاجی‌پور

منبع: خبرگزاری فارس

 و http://talif.sch.ir
مرتبط با : انگلیسی هشتم اطلاعیه ها انگلیسی نهم
لینک های مرتبط : دانش‌آموزان می‌توانند خود را ۵ دقیقه به زبان انگلیسی معرفی کنند
برچسب ها : دانش‌آموزان می‌توانند خود را ۵ دقیقه به زبان انگلیسی معرفی کنند-
نویسنده : م ر
تاریخ : جمعه 22 آبان 1394
زمان : 11:43 ق.ظ
محتوای الکترونیکی درس هفتم عربی هشتم
نظرات |


  

با نام ، یاد و توکل بر خداوند متعال محتوای الکترونیکی آموزشی درس هفتم عربی هشتم ، جهت استفاده دبیران محترم در کلاس درس و استفاده دانش آموزان عزیز در کلاس و منزل تهیه و تولید شده است . این محتوا در راستای اهداف کتاب درسی و مولفین کتب درسی تهیه و ارائه شده است محتوای ساخته شده دارای خصوصیاتی به شرح ذیل می باشد .

- مطابق با اهداف کتاب درسی 

- قابلیت استفاده در کلاس درس توسط دبیران محترم و استفاده دانش آموزان در منزل 

- قابلیت اجرا بر روی سی دی و همچنین هارد کامپیوتر 

- تعاملی بوده و دارای آزمونها و تمارین تعاملی مختلف می باشد .

- دارای بازیهای لغات جهت تثبیت دامنه لغات دانش آموزان می باشد 

- همراه با صوت عربی و ترجمه متون بوده که قابلیت کنترل توسط کاربر را دارد .

- سعی شده است پویا و جذاب باشد تا انگیزه بیشتری جهت استفاده دانش آموزان ایجاد نماید .

- و...

و اما صفحه اصلی محتوای ساخته شده 

و اما توضیحاتی در خصوص چگونگی استفاده از محتوای ساخته شده 

با کلیک بر روی تصاویر کوچک ، آنها را بزرگتر می بینید 

با کلیک بر روی جاهای خالی معنای متن را مشاهده کنید 

فایل قابل دانلود بصورت فشرده شده می باشد 

که لازم است ابتدا از حالت فشرده خارج شود نرم افزارمورد نیاز این کار برنامه WinRAR بوده و جهت خارج نمودن از حالت فشرده روی فایل دانود شده راست کلیک نمایید و گزینه ٍExtract to Arabi8 darse2 را انتخاب نمایید تا از حالت فشرده خارج شود سپس پوشه مورد نظر را باز نموده و روی گزینه   و یا فایل فلش story flash movie کلیک نمایید تا برنامه اجرا شود 

در صورتی که محتوای پوشه اصلی را روی سی دی رایت نمایید قابلیت اتوران را نیز دارد 

 

انتشار این پست  مزید امتنان است 

لطفا نظرات ، انتقادات و خرابی و عدم کار مطلوب بخشی از برنامه را اطلاع دهید 

 

دانلود نرم افزار فلش پلیر 13 جهت اجرای  مطلوب برنامه 


grade8.blog.ir


مرتبط با : عربی هشتم تحقیق ها و مطالب کنفرانس هشتم راهنمای معلم هشتم
لینک های مرتبط : محتوای الکترونیکی درس هفتم عربی هشتم
برچسب ها : محتوای الکترونیکی درس هفتم عربی هشتم-محتوای درس هفتم عربی هشتم-درس هفتم عربی هشتم-
نویسنده : م ر
تاریخ : دوشنبه 18 آبان 1394
زمان : 02:28 ب.ظ
ماجرای جذاب شدن کتاب مطالعات اجتماعی
نظرات |

رئیس گروه مطالعات اجتماعی و عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی گفت: وقتی موضوعات تاریخی در قالب داستان مطرح می‌شود برای دانش‌آموزان جذابیت بیشتری دارد.


   درس مطالعات اجتماعی از آن جمله درس هاست که جذابیت ویژه ای دارد چرا که دانش آموز را با تاریخ و پیشینه، محیط و ارتباطات و اجتماعش آشنا می سازد اما دانش آموزان و خانواده های آنها چقدر از تغییرات کتاب مطالعات اجتماعی و اطلاعاتی که در این کتاب، تألیف و تدوین شده است، آگاهی دارند؟

به سراغ دکتر ناهید فلاحیان که دارای دکترای جغرافیاست و رئیس گروه مطالعات اجتماعی و عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش است، رفتیم تا در خصوص درس مطالعات اجتماعی به خصوص کتاب جدیدالتألیف مطالعات اجتماعی پایه پنجم، اطلاعاتی کسب کنیم.
* با درس مطالعات اجتماعی آشنا شویم
فلاحیان در خصوص درس مطالعات اجتماعی  اظهار داشت: مطالعات اجتماعی یک حوزه یادگیری اصلی و مهم در همه کشورهاست که در برنامه درسی ملی هم به‌ عنوان یکی از یازده حوزه‌ یادگیری به رسمیت شناخته شده است؛ این حوزه مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر مثل علوم تجربی و ریاضی تا پایان دوره متوسطه اول، ترکیب و تلفیقی از دروس مختلف است که سپس در دوره دوم متوسطه، این دروس به صورت دروس‌ تخصصی و مستقل در می آیند و آموزش داده می‌شوند.
 وی با بیان اینکه در سند برنامه درسی ملی هم بر این تلفیق تأکید شده است، افزود: یعنی دانش‌آموزان در دوره ابتدایی و متوسطه اول آمیزه ای از مباحث تاریخی، جغرافیایی و اجتماعی که البته خود علوم اجتماعی هم یک حیطه وسیعی شامل جامعه شناسی، مردم‌شناسی، اقتصاد، حقوق و نظایر آن است را مطالعه می‌کنند و با یک معلم آموزش می بینند و یک مجموعه در اختیار دارند اما وقتی به دوره دوم متوسطه می‌رسند دروس مجزا و تخصصی شده و توسط معلم متخصص هر رشته مثلاً تاریخ یا جغرافیا و ... تدریس می شوند.
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه درس مطالعات اجتماعی بنا به ماهیت خود، رسالت‌های بزرگی بر عهده دارد و بخش مهمی از اهداف سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی را در برمی گیرد، ادامه داد: این درس محورهای مهمی را دنبال می‌کند؛ به عنوان مثال تربیت اجتماعی و تربیت شهروند مطلوب، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تقویت هویت ملی و دینی، دستیابی به شایستگی های لازم و تقویت مهارت های زندگی و مشارکت اجتماعی با بهره‌گیری از مفاهیم دانش جغرافیا، تاریخ علوم اجتماعی را می توان اشاره کرد.
وی تصریح کرد: اگر چه شکوفایی فطرت و رسیدن به حیات طیبه - به تعبیر اسناد تحولی -  رسالت کل برنامه‌های درسی است اما این درس قابلیت پوشش دادن به بخش زیادی از این رسالت را برعهده دارد.
* مقایسه کتاب های قدیم و جدید درس تعلیمات اجتماعی/ توجه به «خود» و «مهارت های زندگی»
فلاحیان با تأکید بر اینکه معتقدم در طی سال های اخیر  تحول خوبی در درس مطالعات اجتماعی اتفاق افتاده است، اظهار داشت: راهنمای این برنامه سال‌ها پیش با تلاش‌های زیاد و مبتنی بر پژوهش و نیاز سنجی و برگزاری کارگاهها و نشست های علمی تولید شد و بعد هم با برنامه درسی ملی هم‌سوسازی شد و پیوند خورد و ما به دنبال تغییرات مطلوب در این درس  مهم بودیم.
وی اضافه کرد: به طور کلی در بخش اجتماعی، یکی از نکاتی که وجود داشت این بود که  سازماندهی محتوای دروس خیلی خشک و  مباحث بسیار کلیشه ای و دور از زندگی دانش آموز بودند و ما سعی کردیم اولاً مفاهیم و مطالب مورد نیاز دانش‌آموز در زندگی اجتماعی را وارد درس‌ها کنیم و ثانیا در سازماندهی محتوا روش های موثری را به کار ببندیم.
عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برای مثال بحث «ارتباطات، استفاده از رسانه‌ها، نقش رسانه‌ها در زندگی»، «تعاون»، «حقوق و مسئولیت‌های ما در زندگی فردی و اجتماعی»، موضوعاتی مثل «دوستی»، «تصمیم‌گیری»، «مواجه شدن با احساسات، هیجان‌ها»، «چگونگی مواجه شدن و برقراری ارتباط موثر با دیگران» و « خانواده و روابط مطلوب در خانواده» از جمله مباحثی است که در کتاب مطالعات اجتماعی به آن توجه شده است.
وی با بیان اینکه با توجه به نیازهای زندگی امروز و قابلیت تأثیرگذاری در بخش علوم اجتماعی، سعی کردیم موضوعات را به شکل جذاب‌تر و کاربردی‌تر وارد فضای کتاب کنیم، افزود: به عنوان مثال یک فصل کتاب سوم ابتدایی «من کیستم؟» را مطرح کرده و یا فصل اول کتاب جدید پایه پنجم به «رابطه من با دیگران» اختصاص داده شده و دانش‌آموزان در آنجا یاد می‌گیرند که چگونه هیجانات خود را کنترل کنند، بر ترس و اندوه خود غلبه کنند، احساسات خود و دیگران را بشناسند و درک کنند؛ بدانند «حریم شخصی چیست»، « باید حریم خصوصی افراد را رعایت کنیم». در واقع بحث خودشناسی و وقوف به خود است که جای آن قبلاً در این درس خالی بود.
فلاحیان با اشاره به این نکته که در برنامه درسی ملی نیز به  4 عنصر  «خود، خدا، خلق و خلقت» اشاره شده است، گفت: ما در کتاب مطالعات اجتماعی سعی کردیم به موضوع «خود» توجه کنیم؛ در پایه نهم نیز درس هویت داریم که بحث را از خود شروع می‌کند و این روند را دنبال می‌کند که هویت فردی و اجتماعی چیست و چگونه باهم ارتباط دارد.
وی افزود: در پایه سوم ابتدایی هم دانش‌آموز از خود شروع می‌کند و به مشخصات خود توجه می‌کند؛ دانش‌آموز فرم پر می‌کند که چه علایقی دارد، چه کارهایی را می تواند انجام دهد، چگونه خودش را با توجه به ویژگی‌های خودش معرفی کند؛ در حقیقت در هر پایه‌ای مفهوم «خود» دنبال شده است. نکته ای که در کتاب‌های ابتدایی قبلی در درس تعلیمات اجتماعی وجود نداشته است و به عبارت دیگر جدید است.
* تدریس موضوعات تاریخی در قالب داستان
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: از ویژگی‌های کتاب‌های مطالعات اجتماعی ابتدایی در دوره جدید این است که سعی کردیم موضوعات تاریخی را بیشتر در قالب داستان بگنجانیم به عنوان مثال در پایه چهارم ابتدایی خانواده‌ای به شیراز و همدان و کرمانشاه سفر می‌کنند و با تاریخ ایران باستان آشنا می‌شوند.
وی توضیح داد: وقتی موضوعات در قالب داستان مطرح می‌شود برای دانش‌آموزان جذابیت بیشتری دارد و در داستان هم سعی شده است که علاوه بر نکات تاریخی، نکات تربیتی و اجتماعی مطرح شود؛ در درس تاریخ اسلام پایه پنجم،  نیز داستان هایی با  عنوان «بازگشت از سفر حج» و «سفری به کربلا» مطرح شد که ماجرای یک خانواده هست که پدر و مادر از حج بازگشتند و برای فرزندانشان آنچه را که دیده اند تعریف می‌کنند؛ در واقع  رویدادهای مهم تاریخ اسلام را در این قالب به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم.
* فاصله گرفتن کتاب مطالعات اجتماعی از حافظه محوری
فلاحیان گفت: از دیگر ویژگی‌های کتاب های مطالعات اجتماعی جدید و پایه پنجم در بحث جغرافیا، این است که ما سعی کردیم از حافظه محوری فاصله بگیریم، به این معنی که روی خیلی از درس‌ها  لوگوی «مطالعه برای انجام فعالیت» گذاشتیم.
وی تصریح کرد: در دوره ضمن خدمت هم به مدرسان آموزش دادیم که به معلمان اینگونه انتقال دهند که معلم، محتوای برخی دروس را به عنوان یک منبع کاوشگری برای انجام فعالیت ها تلقی کند و نه به عنوان متنی که باید همه بخش‌های آن توسط دانش آموز مو به مو حفظ شود.
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: به عنوان مثال اگر قرار است دانش‌آموز با کشور همسایه پاکستان آشنا شود، مطالب مفصلی درباره پاکستان در کتاب درسی آورده شده ولی ذکر شده است که معلمان از این‌ مطالب، سوال امتحانی ندهند بلکه دانش‌آموزان با ترکیب اطلاعاتی که از متون کتاب استخراج می کنند، کاربرگ‌هایی را در پایان کتاب تکمیل می کنند؛ ضمن اینکه به دانش‌آموز فعالیت نقشه‌خوانی یا سوال استنباطی داده ایم مثلا با استنباط از متن بگویند ویژگی‌های مشترک ما با کشور پاکستان یا جمهوری آذربایجان یا ترکمنستان چیست؟
وی اضافه کرد: در این حالت، دانش‌آموز پاسخ مستقیم را در متن نمی بیند بلکه باید متن را بررسی کند و این فرق دارد با اینکه یک متن به دانش‌آموز بدهیم و از او بخواهیم پایتخت، شهرها و صنایع دستی و محصولات کشاورزی یک کشور را حفظ کند؛ می‌‌خواهیم به بخش‌هایی از مطالب کتاب به عنوان منبع کاوشگری دانش آموز تلقی و توجه شود.
* چرا کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم، «کتاب کار» به صورت جداگانه ندارد؟
فلاحیان با بیان اینکه از ویژگی‌ دیگر کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم، وجود کاربرگ‌هایی در پایان کتاب درسی است، اظهار داشت: کتاب کار و تمرین، از عناصر بسته آموزشی است ولی ما به خاطر اینکه صرفه‌جویی شود و نگهداری‌ و استفاده از کتاب نیز آسان‌تر باشد، کتاب کار را در پایان کتاب درسی قرار دادیم.
وی افزود: دانش‌آموزان بعضی کاربرگ‌ها را در فرآیند تدریس انجام می‌دهند و بعضی از کاربرگ‌ها را هم که نیاز به پرس و جو و تحقیق دارد در بیرون از مدرسه انجام می‌دهند و کاربرگ‌ها بعداً به معلم تحویل داده می شود که در پوشه کار آنها گذاشته شود.
* فعالیت‌های غیرقابل انجام به دانش‌آموزان ندادیم
عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: یکی از ویژگی‌هایی که سعی کردیم در کتاب مطالعات اجتماعی در دوره ابتدایی و  متوسطه اول رعایت کنیم و به نظرم موفق هم بودیم، این است که فعالیت‌ ها یا تحقیقات غیرقابل انجام و غیرعملی به دانش‌آموزان ندادیم.
وی اضافه کرد: متأسفانه در برخی مواقع دیده شده است که در بعضی کتاب‌های قبلی، تحقیق‌ها و فعالیت‌هایی که منابعش برای دانش‌آموزان روشن نیست، مطرح شده و یا معلم، کار یا تحقیق غیر عملی و بدون هدایت کافی به دانش آموز واگذار کرده است؛ این در حالی است که وقتی به دانش‌آموز می‌گوییم تحقیق کند باید او را به خوبی و قدم به قدم راهنمایی کنیم و منابع را در اختیارش بگذاریم.
فلاحیان افزود: دانش‌آموز ابتدایی باید بتواند خودش یا از طریق خانواده، پرس و جو و جمع آوری اطلاعات داشته باشد، نه اینکه تحقیقات سخت به او بدهیم. به عنوان مثال یکی از فعالیت‌هایی که در کتاب پنجم ابتدایی به دانش‌آموزان دادیم، این است که از تعدادی دانش‌آموزان مدرسه بپرسند با چه وسیله‌ای به مدرسه می‌آیند و در جدولی، علامت بزنند و در پایان مشخص کنند که اکثر دانش‌آموزان با چه وسیله‌ای به مدرسه می‌آیند؛ در این روش، دانش‌آموزان یک تحقیق میدانی انجام می‌دهند و هم نمونه‌گیری و تکمیل پرسشنامه را یاد می‌گیرند.
وی تصریح کرد: اگر به دانش‌‌آموز تحقیق کتابخانه‌ای می‌دهیم، حتماً‌ باید او را راهنمایی کنیم و کتاب ها و منابع کافی به او داده شود؛ البته ما آنها را در دوره متوسطه اول برای انجام برخی کاوشگری ها به سایت اینترنتی شبکه رشد، ارجاع داده ایم.
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: از معلمان انتظار داریم و می‌خواهیم تدریس «فعالیت محور» داشته باشند نه تدریس خشک و انتقال یک سویه  اطلاعات و مفاهیم به طوری که معلم درس بدهد و دانش آموز گوش بدهد؛ باید در تمام فرآیند تدریس، دانش‌آموز فعال باشد و در هر بخش معلم و دانش آموز با هم فعالیت داشته باشند.
وی تأکید کرد: این کاربرگ‌ها و کتاب کار، یکی از ابزارهای فعال کردن دانش‌آموزان است و نوع فعالیت‌ها، بحث و گفت وگو، کاوشگری، بررسی مدارک و شواهد، نقشه خوانی، عکس خوانی و ....است.
* چرا عنوان تعلیمات، به مطالعات تبدیل شده است؟
فلاحیان با بیان اینکه فرق زیادی بین تعلیمات و مطالعات نیست، گفت: این درس در کشورهای مختلف، اسامی مختلفی دارد؛ تعلیمات اجتماعی، مطالعات اجتماعی، علوم اجتماعی، مطالعات محیطی و اجتماعی، جامعه و محیط و ... به آن اطلاق می شود.
وی ادامه داد: شاید کلمه مطالعات، جنبه کاوشگری و مطالعه را بیشتر نشان ‌دهد، چون واژه «تعلیم» تداعی کننده یک جریان یک سویه است و انگار داریم موضوعات اجتماعی را تعلیم می‌دهیم ولی وقتی می‌گوییم مطالعه یعنی دانش‌آموز و معلم با هم مطالعه و کاوش می‌کنند. بنابراین واژه مناسب‌تری است و در برنامه درسی ملی هم، این حوزه تحت عنوان مطالعات اجتماعی آمده است.
عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: حوزه مطالعات اجتماعی عناوین درسی زیادی را در خود جای می‌‌دهد؛ به طور کلی در برنامه های درسی جهان هم نگاه کنید 3 درس اصلی این حوزه تاریخ، جغرافیا و مدنی است. این 3 درس، 3 ضلع مطالعات اجتماعی است ( زمان، مکان و جامعه ) یعنی ما می‌خواهیم جامعه را در زمان و مکان مطالعه کنیم. مطالعات اجتماعی یعنی مطالعه زندگی اجتماعی در زمان و در مکان و محیط.
* چینش و توالی مفاهیم در کتاب مطالعات اجتماعی
فلاحیان بیان داشت: در حال حاضر در کتاب مطالعات سوم ابتدایی فوراً وارد تاریخ معاصر نمی‌شویم بلکه برای درک مفهوم تغییر و زمان، اول می‌گوییم لباس‌های دوره کودکی را بیاور، دست خط کلاس اولت را به کلاس بیاور و با امروز و مفهوم گذشته مقایسه کن و تغییر را به دانش‌آموز یاد می‌دهیم.
وی افزود: در راهنمایی برنامه درسی جدید، چینش توالی مفاهیم به گونه‌ای است که مفاهیم کلیدی در پایه های بعدی تکرار می شوند اما به طور متناسب بسط پیدا می کنند. در حقیقت کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم، ادامه کتاب سوم و چهارم است.
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: البته باید به یک نکته توجه داشته باشیم و آن، اینکه بعضی از مفاهیم و موضوعات هم تغییر ناپذیرند و در سازماندهی محتوایی جدید تکرار می‌شوند؛ برای مثال همواره انتظار می‌رود دانش‌آموز بعد از کشور ایران، تا حدودی با کشورهای همسایه آشنا شود یعنی ممکن است سازماندهی محتوا را نو کنیم ولی به هر حال نمی‌توانیم همه موضوعات قدیمی را حذف کنیم.
وی اضافه کرد: بعضی از موضوعات در کتاب های درسی جدید حفظ شدند، به عنوان مثال شناخت رودهای مهم ایران در کتاب‌های قبلی هم بوده است و در حال حاضر با سازماندهی جدید در کتاب درسی آماده است.
فلاحیان افزود: برخی مسائل به اقتضای زمان تغییر می کند، برای مثال در حال حاضر سیاست‌های جمعیتی اقتضا می‌کند که  ما بحث رشد جمعیت  در کشور خودمان را وارد کتاب کنیم. دانش‌آموزان در پایه پنجم که جمعیت ایران را می‌خوانند، با پیامدهای ناشی از کاهش رشد جمعیت در ایران هم آشنا می شوند.
* مولفان کتاب  های جدید پنجم و نهم مطالعات اجتماعی
عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در خصوص مولفان کتاب درسی پایه پنجم گفت: مولفان کتاب پنجم، 2 نفر هستند ولی ما یک شورایی داریم مرکب از  حدود 10 الی 12 نفر و وقتی مولفان، درس‌ها را تألیف می‌کنند به این شورا ارائه می‌دهند و علاوه بر متخصصان موضوعی و برنامه ریزی درسی، 2 نفر معلم خبره نیز عضو شورا هستند.
وی توضیح داد: در جلسات بحث و گفت‌وگو، درس ها بررسی‌ می شود و اگر لازم شد، اصلاحاتی روی دروس تألیف شده، انجام می شود؛ در مرحله بعد پس از انجام تغییرات، اعتبار بخشی کتاب درسی انجام می‌شود و پیش نویس کتاب به تعدادی از استان‌ها و برای چند کارشناس فرستاده می‌شود؛ ضمن اینکه از  تعدادی از سرگروه‌های آموزشی و معلمان نیز دعوت می‌شود تا در دفتر تألیف، این کتاب جدید را بررسی ‌کنند و در نهایت بعد از اینکه، کتاب تأیید شد، وارد سیستم می‌شود.
فلاحیان اضافه کرد: ما سال اول را یک نوع اجرای آزمایشی تلقی می‌کنیم. پژوهشگاه آموزش و پرورش هم تحقیقی را انجام می‌دهد و محتوای جدید ارزشیابی می شود؛ محققان به کلاس‌ها می‌روند و از معلمان نظرخواهی می کنند و پرسشنامه پر می‌شود؛ ما هرسال پس از دریافت نظرات محققان و معلمان دوباره کتاب را مورد بازنگری قرار می‌دهیم.
وی تصریح کرد: در پایه نهم هم دو مولف داریم ولی شورایی مرکب از حدود 13 نفر بر تألیف و سازماندهی محتوا نظارت دارند.
* 4 موضوع جدید در کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم
فلاحیان با بیان اینکه در کتاب پایه نهم در بخش اجتماعی در راستای نیازها و اسناد تحولی جدید، 4 موضوع جدید و مورد نیاز جامعه در کتاب گنجانده شده است، اظهار داشت: اولین موضوع، «فرهنگ و هویت» است؛ دانش‌آموزان در این درس با مفهوم فرهنگ، لایه‌ها و ابعاد فرهنگ و ابعاد و مولفه های هویت و هویت ملی آشنا می‌شوند.
وی با بیان اینکه مورد بعدی بحث خانواده است، افزود: در دوره ابتدایی بحث خانواده را داشتیم ولی در دوره متوسطه متناسب با سن مخاطبان بسط می یابد؛ به عنوان مثال یکی از بحث‌های آن مقابله با ناسازگاری ها و همچنین مدیریت مشکلات و حوادث در خانواده است. در این درس‌ها از معلمان انتظار داریم با کمک مشاور و مسئولین مدرسه و با ترتیب دادن جلساتی با خانواده‌ها بتوانند در جهت حل مسائل و مشکلات دانش آموزان قدمی بردارند.
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: موضوع دیگر ، بحث حقوق شهروندی است؛ دانش‌آموزان باید یا قانون اساسی کشور آشنا شوند در پایه نهم دانش‌آموزان هم با حقوق شهروندی بر مبنای اصول قانون اساسی و هم مسئولیت ها و تکالیف شهروندی آشنا می‌شوند.
وی با بیان اینکه موضوع بعدی بحث بهره‌وری است که از سال 87-86 در راهنمای برنامه این حوزه گنجانده شده بود و تصمیم داشتیم در کتاب درسی به آن بپردازیم، گفت: همانطور که می‌دانید ما کشوری هستیم که بهره‌وری‌مان در تولید، توزیع پایین و در مصرف نیز ریخت و پاش‌ و اسراف داریم.
فلاحیان تصریح کرد: بهره‌وری یک نوع نگرش است و باید برای تحقق آن، فرهنگ‌سازی کرد به همین دلیل درسی تحت عنوان «بهره‌وری»  در کتاب درسی آوردیم که در آن مفهوم بهره وری، مثال ها و مصادیق و بهره وری سبز مطرح شده است .
وی اضافه کرد: وقتی فصل بهره‌وری را نوشتیم، آن را برای سازمان بهره‌وری فرستادیم البته ما همه درس‌ها را با توجه به موضوع و ماهیت آنها برای کارشناسان، اساتید و خبرگان ذیربط  می‌فرستیم؛  خوشبختانه سازمان بهره وری هم دروس را تأیید کرده و از اینکه آموزش و پرورش پیشگام چنین کاری شده اند، استقبال و تشکر کردند و حتی یکی از مسئولان سازمان بهره‌وری گفتند کاری که سال‌ها زمین مانده بود، شما در آموزش و پرورش انجام دادید؛ در دوره‌های آموزشی نیز برای  تدریس این فصل کتاب از کارشناس سازمان بهره‌وری دعوت کردیم.
* سازمان‌ها به کمک آموزش و پرورش بیایند
فلاحیان بیان داشت: بنده معتقدم سازمان‌ها باید به کمک آموزش و پرورش بیایند؛ البته خوشبختانه اقداماتی توسط برخی سازمان ها  انجام شده است مثلاً در کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم، فعالیت‌هایی را به دانش‌آموزان دادیم و خواستیم به سایت سازمان بهره‌وری انرژی ایران "سابا"  مراجعه کنند؛ این سازمان هم خیلی استقبال کرد و سایتش را به روز کرده و برای کودکان و نوجوانان مطالب و سرگرمی های مفیدی طراحی و بارگذاری نمود و یا مثلا سازمان استاندارد نیز در تولید فیلم، با تهیه کننده فیلم های آموزشی کتاب خیلی همکاری کرد و یک فیلم خوب درباره استاندارد ساخته شده است که بچه‌ها می‌توانند از طریق سی‌دی  آموزشی همراه کتاب مطالعات پایه هشتم، آن را مشاهده کنند.
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: در واقع می‌خواهیم این فرصت را مغتنم بشمارم و دعوت کنم سازمان‌ها و نهادهایی که برای تحقق اهداف خود به دنبال فرهنگ‌سازی در جامعه هستند، خوب است به کمک آموزش و پرورش بیایند.
وی ادامه داد: البته امروزه برنامه‌‌های درسی در دنیا با یک چالش مواجه است و آن هم تعدد دروس و مفاهیمی است که ضرورت دارد آموزش داده شود؛ زندگی اجتماعی روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و نیازهای جدیدی مطرح می شوند. مسئولان و برنامه ریزان آموزش و پرورش در تمام دنیا می بینند  که همواره موضوعات جدیدی هست که باید در پاسخ به نیازها آموزش داده شود.
فلاحیان اضافه کرد: پس امروزه آموزش و پرورش دنیا با یک مشکل مواجه است. حجم مطالبی که دانش‌آموزان باید بیاموزند در عصر انفجار دانش و اطلاعات در حال زیاد شدن است و این در حالی است که برنامه‌های درسی گنجایش محدودی دارد و ساعت و زمان آموزش نیز ثابت است.
 وی با تأکید بر اینکه کتاب درسی تنها منبع آموزش نیست، افزود: یک بخش از محتوا را می‌توان از طریق رسانه‌های دیگر و بسته‌های آموزشی با همکاری سازمان‌ها و نهادها  در اختیار دانش‌آموزان  قرار داد مثلاً سازمان‌ها می توانند در سایت خودشان محتوای متناسب کودک و نوجوان را به شکل جذاب طراحی کنند تا بتوانیم دانش‌آموزان را به آن سایت‌ها ارجاع دهیم یا مثلا سازمان‌ها و نهادها می‌توانند زمینه بازدید علمی را برای دانش‌آموزان فراهم کنند.
* بررسی و تحلیل علل رویدادها در بخش تاریخ کتاب مطالعات اجتماعی
رئیس گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: یکی از تغییرات دیگری که در کتاب های جدید من جمله نهم به وجود آمده، تأکید بیشتر در درس تاریخ از دید علت و معلولی و بررسی علل رویدادها و تحلیل آنهاست؛ همچنین بررسی شواهد و مدارک که در کتاب های تاریخ قدیم مورد غفلت قرار گرفته بود، مد نظر است یعنی دانش آموزان از طریق بررسی اسناد تاریخی مثلا روزنامه ها، عکس ها، نامه ها و ..  بتوانند با رویدادهای تاریخی آشنا شوند و کاربرد سند را یاد بگیرند.
وی ادامه داد:  برخی سند های تاریخی در کتاب درسی گذاشته شده تا دانش‌آموز بخواند، حتی واژگان سخت آن هم به زبان فارسی امروزی ترجمه شده تا دانش‌آموز بتواند آن سند را در تحلیل تاریخی استفاده کند؛ در حقیقیت بررسی شواهد و مدارک و رویکرد تحلیلی و علت و معلولی به موضوعات تاریخی از ویژگی‌های کتاب های جدید است.
* مهارت‌هایی که دانش‌آموزان در جغرافیا می‌آموزند
فلاحیان با بیان اینکه در بخش جغرافیا ی پایه نهم سعی کردیم موضوعات جغرافیایی را به روز کنیم و بحث‌هایی مانند  زیست بوم‌های جهان و ضرورت حفاظت از محیط زیست جهانی و ‌ همکاری های بین المللی را مطرح کرده ایم، افزود: دانش آموزان نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی جهان را به صورت فضایی بررسی می‌کنند یا بحث شاخص توسعه انسانی که بحث مهمی است و مقایسه کشورهای برخوردار و فقیر از نظر مولفه های این شاخص تحلیل می‌شود یعنی دانش آموزان را به واکاوی موضوعات و مسائل محیطی و تعمق در آنها ترغیب کرده ایم.  
وی ادامه داد: در بخش جغرافیا، بر مهارت‌های جغرافیایی تأکید شده و به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که از جمله می‌توان به مهارت‌های جغرافیایی مثل محاسبه مقیاس نقشه، محاسبه طول و عرض جغرافیایی، قبله‌یابی، کار با GPS، اشاره کرد.
 
* آیا بچه‌ها کتاب مطالعات اجتماعی را دوست دارند؟
عضو هیأت علمی سازمان پژوهش برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: تحقیقی که توسط  پژوهشگاه آموزش و پرورش انجام شده است، نشان می‌دهد که دانش‌آموزان کتاب مطالعات اجتماعی را خیلی دوست دارند زیرا موضوعات آن را به روز و جذاب کردیم.  اغلب دانش آموزان در پرسشنامه ها این درس را در ردیف اول یا دوم علاقه مندی خود قرار داده بودند .
وی اضافه کرد: اما دو  موضوع دیگر در این مورد دخیل است؛ نکته اول معلم در جذاب کردن موضوع و کلاس درس تأثیر و نقش مهم دارد؛ اگر معلم به شیوه فعال تدریس کند و دانش‌آموزان را در فرآیند تدریس  یاددهی ـ یادگیری دخالت دهد، در یادگیری عمیق و علاقه دانش آموزان  بسیار موثر خواهد بود.
فلاحیان ادامه داد: وقتی دانش‌آموزان با هم کار و تحقیق می‌کنند، فیلمی را می‌بینند و به سوالات پاسخ می‌دهند و کاربرگه ای را تکمیل می‌کنند، درس‌ را یاد می‌گیرند و برایشان جذاب می‌شود؛ به تعبیر دیگر معلم ممکن است بهترین کتاب را طوری تدریس کند که کلاس  به جهنم تبدیل شود و بالعکس.
* آیین‌نامه‌های امتحانات هنوز متناسب با تغییر و تحولات، تغییر نکرده است
فلاحیان افزود: نکته بعدی این است که متأسفانه هنوز در آیین‌نامه‌ امتحانات و هم شیوه و نگرش معلمان درباره ازرشیابی، تغییرات لازم صورت نگرفته است؛ آیین‌نامه‌های امتحانات هنوز متناسب با تغییر و تحولات، تغییر نکرده است و متأسفانه شاهد هستیم که اولاً هنوز در نگرش معلمان، مقاومت وجود دارد و در ثانی فکر می‌کنم ارزشیابی‌های نادرست باعث می‌شود دانش‌آموزان از درس زده شوند؛ البته بعضی از معلمان هم به این موضوع دامن می‌زنند و اصرار به دانش‌آموزان به خرید کتاب تمرین و تست و گرفتن امتحانات کتبی مکرر با سوالات و شیوه های غیر استاندارد  به این موضوع آسیب می‌زند.
وی تصریح کرد: البته دفتر تألیف و گروه مطالعات اجتماعی برای تغییر در سیستم ارزشیابی هم  برنامه هایی در دست طراحی دارد که ان شاءلله در آینده  نزدیک بتوان این بخش از آموزش را نیز به صورت مطلوب متحول کرد.
گفت‌وگو از مریم عابدینی
منبع: خبرگزاری فارس
http://talif.sch.ir


مرتبط با : اجتماعی هشتم تحقیق ها و مطالب کنفرانس هشتم سرگرمی اطلاعیه ها اجتماعی نهم
لینک های مرتبط : ماجرای جذاب شدن کتاب مطالعات اجتماعی
برچسب ها : ماجرای جذاب شدن کتاب مطالعات اجتماعی-کتاب مطالعات اجتماعی-
نویسنده : م ر
تاریخ : یکشنبه 17 آبان 1394
زمان : 03:33 ب.ظ
هدف اصلی کتاب‌های جدید عربی «فهم متن» است
نظرات |

کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه «همواره با خود می‌اندیشیدم که چرا دانش‌آموزان از یادگیری درس عربی گریزان هستند و راه چاره چیست؟»، گفت: در حال حاضر کتاب‌های عربی، «متن محور» و «واژه محور» است.

عادل اشکبوس 52 سال سن دارد و با امسال، 32 سال سابقه فعالیت در آموزش و پرورش دارد که بیشتر سابقه‌اش نیز در حوزه تدریس است.

او در تمام مقاطع تحصیلی شامل ابتدایی، دوره متوسطه اول(راهنمایی سابق)، متوسطه دوم و دانشگاه تدریس داشته است؛ مدتی سرگروه آموزشی منطقه 12 و مدتی نیز سرگروه آموزشی شهر تهران بوده است.
اشکبوس هم‌اکنون 10 سال است که به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آمده است البته مدتی در در انتشارات مدرسه فعالیت کرده است.
وی در مرکز علمی ـ کاربردی سازمان حج و زیارت نیز مدیرگروه عربی است و هم‌اکنون به عنوان کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی فعالیت می‌کند.
اشکبوس دارای کارشناسی ارشناسی ارشد زبان ادبیات عرب است و خودش می‌گوید «کلاً علاقه به زبان‌ها دارم. وبلاگی نیز دارم که نزدیک به 9 میلیون بازدید دارد و مربوط به ریشه زبان است».
گفت‌وگوی خبرگزاری فارس را با عادل اشکبوس بخوانید:
* چرا تدریس عربی
عادل اشکبوس کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: در طول دوران خدمتم در آموزش و پرورش دبیر ادبیات فارسی، عربی و انگلیسی بودم؛ همواره با خود می‌اندیشیدم که چرا دانش‌آموزان از یادگیری درس عربی گریزان هستند و راه چاره چیست؟
وی ادامه داد: کتاب‌های درسی موجود به شدت قاعده محور هستند. بسیاری از دبیران عربی، آموزش این زبان را منحصر در صرف و نحو می‌دانند و تصوّر می‌کنند که عربی یعنی ذکر اصطلاحاتی در تجزیه و ترکیب کلمات؛ می دیدم آموزش عربی از هدف اصلی‌اش فاصله گرفته است. هدف اصلی از قواعد فراموش شده بود. قواعد وسیله ای است برای فهم زبان و برای ایجاد مهارت تفهیم و تفهّم امّا کتاب‌های عربی این طور نبودند لذا تغییر لازم بود.
اشکبوس با بیان اینکه شیوه قاعده محوری موجب می‌شود دانش‌آموز خسته شود، افزود: وقتی آموزش عربی، متن محور باشد، جذاب و کاربردی است چرا که دانش‌آموز با خود می‌اندیشد آموخته‌های من در زندگی به کارم می آید و می‌توانم وقتی قرآن می‌خوانم یا سفری به کشورهای عربی می‌روم، جملات را متوجه شوم.
وی اضافه کرد: دانش‌آموز با خود فکر می‌کند، اگر سفری به کشوری عربی بروم و نتوانم مسیر را پیدا کنم به عنوان مثال می‌گویم «أنا ساکن فی فندق خدام الحسین.»؛ هیچ کس از من نمی پرسد «أنا» مبتدا یا خبر است؟ آنجا باید بتوانم زبان را درک کنم و به کار ببرم.
* ورود به سازمان پژوهش برای تألیف کتب عربی
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: حدود سال 82 بود که به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آمدم و در انتشارات مدرسه شاغل شدم؛ در سال 1388 عضو شورای برنامه‌ریزی درسی عربی شدم و در سال 1390 رسماً کارشناس گروه درسی عربی و سپس کارشناس مسئول گروه شدم و پیش از تألیف کتاب درسی عربی هفتم، 50 کتاب تألیف کرده بودم.
وی افزود: در سال 1392 تألیف کتاب عربی متوسّطه دوم با رویکرد متن محور آغاز شد. کار تألیف در شورای مؤلّفان آغاز شد که من مسئولیّت شورا را بر عهده دارم. خوشبختانه تیم تألیف کتاب و شورای برنامه ریزی درسی بسیار قوی هستند و دلیل اصلی موفقیت کتاب وجود همکاران توانمند در شورای تألیف و برنامه ریزی درسی و در رأس آنان جناب آقای دکتر علّامه اباذر عباچی هستند؛ به جز آقای دکتر عباچی در شورای تألیف و برنامه ریزی درسی استادانی بسیار توانا حضور دارند شامل استاد علی چراغی، استاد حبیب تقوایی، استاد علی جان بزرگی، استاد حسن حیدری، استاد عبدالله یزدانی، استاد محی الدین بهرام محمدیان و سرکار خانم فاطمه یوسف نژاد هستند.
* از قاعده محوری تا واژه محوری
اشکبوس با بیان اینکه هدف اصلی کتاب‌های جدید عربی، «فهم متن» است، گفت: وقتی دانش‌آموز بتواند متن را درست بخواند و ترجمه کند، دیگر درس را متوجه می شود و مکالمه را نیز متوجه می‌شود.
وی اضافه کرد: کتاب‌های درسی عربی پیشین قواعدی بسیار دشوار را آموزش می‌داد و ظرافت‌های زبانی به گونه‌ای آموزش داده می‌شد که گویا قرار است دانش‌آموزان به زبان عربی شعر بگویند و یا سخنرانی کنند. حرکت‌های انتهای کلمات که بیانگر نقش کلمات یا به اصطلاح اِعراب هستند به شیوه‌ای افراطی آموزش داده می‌شد.

کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه بین آموزش زبان عربی به عرب زبان و غیر عرب زبان فرق بسیار است ولی متأسّفانه آموزش عربی در کتاب‌های درسی گویی برای عرب زبان بود، اضافه کرد: دانستن ظرافت‌های دشوار زبانی برای کسی که یک زبان را در حد نیاز می‌خواهد بداند، جذابیت ندارد و او را خسته می‌کند و با گذر زمان، او را از یادگیری متنفّر می‌کند.
وی با بیان اینکه در کتاب های عربی قبلی بسیاری از کلمات فقط یک بار تکرار شده بودند در حالی که در کتاب های جدید این طور نیستند و کلمات هفتم در پایه هشتم و نهم نیز تکرار می‌شوند، افزود: در کتاب عربی اول راهنمایی، کلماتی مانند «فخ» به معنی تله و دام یا «مصباح» به معنی چراغ آمده است که در درس‌ها و پایه های بعد، دیگر تکرار نمی‌شد؛ خیلی از واژه ها اینگونه بود چرا که کتاب قاعده محور بود.
اشکبوس ادامه داد: در حال حاضر، کلماتی که در کتاب های درسی فعلی وجود دارد، تکرار می شود؛ یعنی زمانی که کتاب تألیف می شود، کلمات را بررسی می کنیم که ببینیم چند بار در کتاب تکرار می شوند و اگر زیاد یا کم تکرار شده باشند، تعدیل می کنیم.
وی گفت: در حال حاضر کتاب‌های ما «متن محور» و «واژه محور» است؛ برای همین در پایان کتاب، کلمات تمام پایه‌ها وجود دارد، به عنوان مثال در پایه نهم، تمام واژه‌های پایه‌های هفتم، هشتم و نهم در پایان کتاب وجود دارد. این در حالیست که در 50 سال اخیر چنین چیزی در کتاب‌ها رسم نبوده است یعنی در گذشته کلمه‌های همان پایه در پایان کتاب درج می‌شد؛ معتقدیم دانش‌آموز باید لغت یاد بگیرد و ذخیره واژگانی‌اش را افزایش دهد.
* جایگاه قواعد در کتاب‌های جدید عربی
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه در کتاب‌های جدید قواعد از مظلومیّت خارج شدند و نقش اصلی خود را دارا شدند چرا که هدف از آموزش قواعد کمک به تسریع و تسهیل آموزش است، افزود: بحث‌هایی که ظرافت و ریزه کاری‌های نحوی است، برای دانش‌آموز هیچ سودی ندارد و برای کسانی مفید است که می‌خواهند از احکام، آیات و احادیث، حکم شرعی استنباط کنند.

وی توضیح داد: برای دانش آموز، آموختن عربی در حد فهم زبان، کافی است و معتقدیم برای دانش آموزان ایرانی، از علم «صرف و نحو»، «صرف» بسیار مفیدتر است زیرا دانش‌آموز تازه کار می خواهد زبان را بفهمد و اگر تکلم کرد و اشکال گفتاری داشت، هیچ اشکالی ندارد. دانش آموز دانشجوی رشته زبان و ادبیات عرب نیست؛ به عنوان مثال دانش‌آموز می‌خواهد بگوید «من به هتل رفتم» به عربی می‌گوید « أنا ذاهب إلی فندق»؛ فرد عرب متوجه می‌شود که او چه می گوید و توقّع ندارد که او بگوید «أنا ذَهَبتُ إلَی الفندقِ.»
اشکبوس ادامه داد: در آموزش مکالمه به تازه کار نباید مته به خشخاش نهاد. دانش‌آموز و حتی دانشجوی همان رشته نمی‌تواند در هنگام گفت‌وگو آن قدر سرعت عمل داشته باشد که بتواند مسائل نحوی زبان را رعایت کند. در صورت سخت‌گیری، نتیجه‌اش این می شود که اکنون هیچ دانش آموزی نمی تواند عربی حرف بزند چون ما به این ظرفت‌ها اهمیت دادیم و توقع داشتیم که دانش آموزان مانند سخنران و نویسنده ای ادیب و چیره دست شوند.
* توقّع مؤلفان کتاب های نونگاشت عربی از دانش‌آموزان
اشکبوس اظهار داشت: توقع می‌رود پس از پایان تدریس کتاب جدید عربی، دانش آموز متنی ساده را درست بخواند و معنا کند، و اگر متن کمی دشوار بود با استفاده از فرهنگ لغت بتواند آن را درست معنا کند. بدیهی است که این مهارت در حدّ آموخته هایش است.
وی ادامه داد: شعار ما این است که عربی درس ابزاری است و باید این درس به دانش آموز در فهم زبان و ادبیات فارسی و قرآن و متون دینی مانند دعا و حدیث کمک کند. درحقیقت دانش آموز باید به فهم متن دست یابد؛ زمانی که دانش آموز به توان فهمیدن برسد، می تواند جمله نیز بسازد. امّا کتاب درسی بر اساس «ساختن» نوشته نشده است و توقع ما «فهمیدن» است.
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه متأسفانه آموزش‌های قبلی عربی بر اساس معماسازی بوده است و الان در کتاب های جدید، مسائل چالش برانگیز که تأثیری در فهم زبان ندارد را کلاً بر می‌داریم، افزود: دانش آموز نیاز به شناخت کلمات دارد. او باید معنای عالِم، معلوم، علّامه، عَلیم، أعلَم و استعلام را بداند. این دانش زبانی هم برای فهم متون دینی و هم برای فهم بهتر زبان و ادبیات فارسی لازم است.

* تدریس کتاب جدید عربی به تعدادی از دانش‌آموزان قبل از چاپ
اشکبوس گفت: کتاب درسی پیش از چاپ توسّط چند دبیر تدریس آزمایشی می شود؛ هر درس را سر کلاس تدریس می کنیم و زمان می گیریم که آیا هر درس در یک جلسه تمام می شود؟ یادگیری را در نظر می گیریم.
وی اضافه کرد: آموزش فعل و ضمیر بومی سازی شده است یعنی دانش آموز بر اساس دانسته ها، زبان عربی را یاد می گیرد به عنوان مثال می گویم اگر در زبان فارسی «من» داریم، در زبان عربی «أنا» هست. وقتی دانش آموز نگاه می کند، متوجه می شود یک نفر است و نیازی نیست که به او بگوییم متکلم وحده است. آموزش ضمایر بر اساس «من، تو، او، ما، شما و ایشان» تنظیم شده است. من: أنا / تو: أنتَ و أنتِ / او: هوَ و هیَ / ما: نحن / شما: أنتُم ، أنتنَّ و أنتما / ایشان: هُم، هُنَّ و هُما
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی توضیح داد: با این سبک یادگیری بسیار ساده شده است. در این حالت دانش آموز بهتر یاد می گیرد و نیاز زیادی به توضیح معلم هم ندارد؛ این در حالیست که در کتاب قبلی عربی، بازی با اصطلاحات بود به عنوان مثال معلم می گفت أنا «للمتکلم وحده» است. در روش جدید هیچ نیازی به بازی با اصطلاحات نیست و دانش آموز در دستور زبان فارسی می داند که «من» اوّل شخص مفرد است؛ لذا یادگیری ساده تر انجام می شود. البتّه مسلّم است که این آموزش در متوسّطه دوم و در رشته های علوم و معارف اسلامی و نیز ادبیات و علوم انسانی متفاوت است، زیرا درس عربی از دروس اختصاصی آنهاست.
* لزوم آموزش عربی از دوره ابتدایی
اشکبوس گفت: بر این باور هستم که باید تدریس انگلیسی و عربی از پایه سوم ابتدایی و با حجم کمتری آغاز شود و شروع جایگاه آن از ابتدایی باشد.
* چند درصد معلمان عربی، کتاب جدید را پسندیدند؟
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: حداقل 70 درصد همکارانم، کتاب جدید عربی را کاملاً پسندیدند و 30 درصد دیگر، مسائلی را که مطرح می‌کنند، مطابق اسناد بالادستی نیست؛ هدف اصلی این کتاب مکالمه نیست بلکه فهم متن است و برخی مخالفت می کنند و می گویند باید هدف اصلی مکالمه باشد و نظریات متفاوت دیگری دارند.
وی ادامه داد: مکالمه به کلاس جذابیت می دهد اما اصل، مکالمه نیست و نباید با تعصب شغلی به درس عربی نگاه کرد. نیاز اصلی دانش آموز این است که از طریق این کتاب به توانایی فهم متن برسد که این متن می تواند قرآن یا حتی دیوان شعر حافظ و سعدی باشد؛ مثلا در شعر حافظ آمده است «از خون دل نوشتم نزدیک دوست نامه، انی رأیت دهرا من هجرک القیامه»؛ مشاهده می کنید نصفی از شعر فارسی و نصف دیگر آن، عربی است و نشان می دهد که ادبیات ما با عربی عجین است و درس عربی باید به فهم زبان و ادبیات فارسی کمک کند.
* خاطره ای از درس عربی
اشکبوس اظهار داشت: در یک مدرسه دخترانه، دبیری به دانش‌آموزان کتاب جدید پایه هشتم را تدریس می کرد و بنده هم بازدید می کردم؛ این دانش آموزان کتاب خودشان را داشتند اما این کتاب جدید به آنها آزمایشی تدریس می شد.
وی افزود: وقتی وارد کلاس شدم و با دانش آموزان صحبت کردم و آنها متوجه شدند که من مؤلف کتاب هستم، ناگهان اعتراض کردند و گفتند «ما چه گناهی کردیم؟ بچه هایی که کتاب جدید را می خوانند مطالب قشنگ تر و جالب تری را می خوانند. چرا ما نباید این کتاب را بخوانیم؟» این مطلب را از زبان همکارانم نیز بارها شنیده ام؛ کتاب قبلی 14 سال بدون تغییر ماند در حالی که کتاب درسی پنج تا ده سال عمر مفید دارد و باید هرچند سال یک بار تجربیّات جدید در آن اعمال شود.
*ویژگی کتاب های جدید عربی 
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: تصویر روی جلد عربی نهم مربوط به ساختمان چهار تاقی دانشمندان ایرانی؛ ترکیبی از سبک‌های معماری و تزئینات هخامنشی و اسلامی است که در آن تندیس هایی از چهار دانشمند ایرانی عمر خیام نیشابوری، ابوریحان بیرونی، محمد بن زکریای رازی و ابوعلی سینا قرار دارد. این چهار تاقی سمت راست ورودی دفتر سازمان ملل متحد در وین یکی از چهار مقر سازمان ملل متحد است که بعد از دفترهای نیویورک و ژنو در سال 1980 در وین ساخته شد.
وی ادامه داد: در طرح جلد نوشته شده است که اغلب تألیفات این چهار دانشمند ایرانی به زبان عربی است. دانش آموز با دیدن این طرح جلد احساس افتخار می کند و وقتی پی می‌برد که کتاب های این بزرگان به زبان عربی است با زبان عربی احساس قرابت می‌کند.

اشکبوس با بیان اینکه تصاویر کتاب‌های درسی به اعتراف همگان بسیار جذاب و حاوی نکات تربیتی و فرهنگی است، گفت: کتاب از لحاظ صفحه آرایی، چشم را خسته نمی کند و نوشته ها درشت است و دانش آموز جای جواب را دارد؛ حجم کتاب پایه نهم 109 صفحه است در حالی که کتاب قبلی عربی سوم راهنمایی 148 صفحه بود.
* بسته آموزشی کتاب عربی
کارشناس گروه عربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه کتاب عربی جزو نادر کتاب هایی است که کتاب معلم آن نیز همزمان چاپ شد، افزود: یک دی وی دی تهیه شد و هرچه که معلم نیاز دارد و فایل کتاب راهنمای تدریس و ارزشیابی، پی دی اف، فایل صوتی، نرم افزار و کل اسناد پشتیبان علمی، مروری برای دروس پایه های قبلی، فیلم روش تدریس، یک سری کلیپ، بارم بندی و سوالات امتحانی در آن نهاده شده است.
وی ادامه داد: برای کتاب عربی پایه نهم، نرم افزار نیز می خواهیم تهیّه کنیم اما چون کتاب آزمایشی است، منتظر می شویم که معلمان نظراتشان را بدهند، ما تغییرات را لحاظ می کنیم و بعد نرم افزار برای دانش آموزان برای سال بعد آماده می شود.
گفت‌وگو از مریم عابدینی
منبع: خبرگزاری فارس
talif.sch.ir


مرتبط با : اطلاعیه ها
لینک های مرتبط : هدف اصلی کتاب‌های جدید عربی «فهم متن» است
برچسب ها : هدف اصلی کتاب‌های جدید عربی «فهم متن» است-
نویسنده : م ر
تاریخ : شنبه 16 آبان 1394
زمان : 03:16 ب.ظ
نمونه سوال درس دوم دینی پایه نهم
نویسنده : م ر
تاریخ : جمعه 15 آبان 1394
زمان : 03:26 ب.ظ
نمونه سوال درس ششم مطالعات اجتماعی پایه نهم
نویسنده : م ر
تاریخ : پنجشنبه 14 آبان 1394
زمان : 07:48 ب.ظ
سوالات آزمون ورودی تیزهوشان نهم به دهم
نظرات |

سوالات آزمون ورودی تیزهوشان نهم به دهم


به زودی قرار می گیرد.....


مرتبط با : راهنمای معلم نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم دفاعی نهم دفاعی نهم دفاعی نهم دفاعی نهم اجتماعی نهم اجتماعی نهم ریاضی نهم
لینک های مرتبط : سوالات آزمون ورودی تیزهوشان نهم به دهم
برچسب ها : سوالات آزمون ورودی تیزهوشان نهم به دهم-سوالات آزمون ورودی تیزهوشان نهم-سوالات آزمون ورودی تیزهوشان دهم-
نویسنده : م ر
تاریخ : چهارشنبه 13 آبان 1394
زمان : 02:46 ب.ظ
نرم افزار جدول تناوبی
نویسنده : م ر
تاریخ : دوشنبه 11 آبان 1394
زمان : 02:56 ب.ظ
نمونه سوال تستی پیام های آسمان پایه هشتم
نظرات |

نمونه سوال تستی پیام های آسمان پایه هشتم

1-اگر انسان خوب به نظم جهان و تمامی مخلوقات بنگرند به چه نتیجه  ای خواهد رسید؟

الف  به وجود ناظمی پی می برد 

 ب- درمی یابد ناظم این نظم خداوند است

ج-  درمیابد که هر چیزی علت و معلولی دارد.

د- الف و ب صحیح است.

2- ما با دقت کردن به دنیای پیرامون خویش چه درسی می گیریم؟

الف- عبرت گرفتن                  ب- درس خداشناسی     

 ج- شکر گزاری                   د- همه موارد صحیح هستند

3- کدامیک از نامهای خداوند به معنای بسیار آمرزنده می باشد:

الف- غفار         ب- رحیم       ج- رحمان          د- لطیف 

4- خداوند به چه کسانی وعده آمرزش داده است؟

الف – ستمگران      ب- فاسقان        ج- گناهکاران       د همه موارد 

5- فایده عفو و گذشت از خطاهای دیگران چیست؟

الف- خشنودی خدا             ب- بهره مندی از رحمت بیشتر الهی 

  ج- سر بلندی درمیان مردم       د – همه موارد صحیح می باشد.

6- کدام بزگوار افراد انسان را به اهل گذشت بودن دعوت فرموده است؟

الف- پیامبر ص                         ب- حضرت علی ع    

  ج- امام صادق ع                    د-امام باقرع 

7-چه زمانی می توان از خطای فرد خطاکار گذشت کرد؟

الف- ازکارش پشیمان شده باشد             ب- رفتارش را اصلاح کند

ج- تصمیم برترک خطا داشته باشد       د- همه موارد صحیح هستند. 

8-از داستان مالک اشتر چه می آموزیم؟

الف- صبر                       ب- تقوا    

 ج- فرو بردن خشم            د- گذشت از خطای دیگران 


1-اگر انسان خوب به نظم جهان و تمامی مخلوقات بنگرند به چه نتیجه  ای خواهد رسید؟

الف  به وجود ناظمی پی می برد

 ب- درمی یابد ناظم این نظم خداوند است

ج-  درمیابد که هر چیزی علت و معلولی دارد.

د- الف و ب صحیح است.

2- ما با دقت کردن به دنیای پیرامون خویش چه درسی می گیریم؟

الف- عبرت گرفتن                 ب- درس خداشناسی     

 ج- شکر گزاری                   د- همه موارد صحیح هستند

 

3- کدامیک از نامهای خداوند به معنای بسیار آمرزنده می باشد:

الف- غفار         ب- رحیم       ج- رحمان          د- لطیف

4- خداوند به چه کسانی وعده آمرزش داده است؟

الف – ستمگران      ب- فاسقان        ج- گناهکاران       د همه موارد

5- فایده عفو و گذشت از خطاهای دیگران چیست؟

الف- خشنودی خدا             ب- بهره مندی از رحمت بیشتر الهی

  ج- سر بلندی درمیان مردم       د – همه موارد صحیح می باشد.

6- کدام بزگوار افراد انسان را به اهل گذشت بودن دعوت فرموده است؟

الف- پیامبر ص                         ب- حضرت علی ع    

  ج- امام صادق ع                    د-امام باقرع

7-چه زمانی می توان از خطای فرد خطاکار گذشت کرد؟

الف- ازکارش پشیمان شده باشد             ب- رفتارش را اصلاح کند

ج- تصمیم برترک خطا داشته باشد       د- همه موارد صحیح هستند.

 

8-از داستان مالک اشتر چه می آموزیم؟

الف- صبر                       ب- تقوا    

 ج- فرو بردن خشم            د- گذشت از خطای دیگران 

 

9- مصالح کار فرشتگان در بهشت چیست؟

الف – لااله الا الله  والله اکبر             ب-  سبحان الله   

  ج- الحمدالله                               د- همه موارد

10- نعمت های بهشت به دست چه کسانی به بهشت فرستاده می شود؟

الف- بدست خود بهشتیان                 ب- بدست خود انسان   

 ج-  به دست گناهکاران                     د- الف و ب صحیح است.

 

 

 

 

11-نعمتهای بهشتی نتیجه کدام اعمال انسانها دردنیاست؟

الف- اعمال خوب و بد                        ب- اعمال نیک       

ج – صبر وتقوا                             د- الف و ب صحیح است  

 12-جهنم جایگاه چه کسانی است؟

الف- کسانی که بخدا ایمان ندارند          ب- روز قیامت را انکار می کنند

ج- ستمکارانی که مردم را اذیت می کنند        د- همه موارد

13- عذابهای جهنم نتیجه چیست؟

الف نیجه وسوسه های شیطان است 

ب- نتیجه کارهای زشتی که در دنیا کرده اند 

ج- نتیجه دوستی با دوستان بد است 

د- نتیجه پیروی نکردن از دستورات پیامبران است. 

14-خداوند مهربان ،آمرزنده گناهان چه کسانی است؟

الف – کسانی که توبه کنند.

ب- کسانی که ایمان آورند 

ج- کسانی که کارشایسته انجام دهند 

د- همه موارد صحیح است. 

15- هدف از آفرینش جهان  چیست؟

الف- اینکه  زندگی خوشی داشته باشیم . 

ب- درباره جهان ونظم آن بیندیشیم 

ج – اینکه راهی را انتخاب کنیم تا به بهشت برسیم  

د- موارد ب و ج صحیح است.

16-چه کسانی در جهنم با صورتی سیاه و زشت در میان آتش به دنبال آب و غذا می گردند؟

الف- کافران                           ب- افرادی که بخدا  ایمان ندارند

ج- ستمگرانی که مومنان را آزار می دادند

د- افرادی که به روز قیامت  اعتقادی نداشتند.

17- منظور از نعیم در این آیه چیست؟ « ثمَّ لتُسالنَّ یومئذ عن النعیم»

الف- سپاس و ستایش خداوند          ب- نعمت محمد ص و آل محمد ص    

ج- نعمت امامان                         د- نعمت محمد ص

18- بنا به فرموده امام صادق ع  در قیامت درباره کدام نعمت از مسلمانان سوال خواهد شد؟

الف- ولایت اهل بیت      ب- ولایت پیامبران

ج- نعمت نبوت            د- نماز

19-خداوند حکیم چه کسی را اولین معلم قران قرار داد؟

الف- حضرت علی ع        ب-  فاطمه س

ج- پیامبر اکرم ص              د- امام صادق ع

20-خداوند گناهان کسانی را که راه.....و...... درپیش می گیرند را می آمرزد:

الف- پرهیزگاری، صبر               ب- صبر،تقوا

ج- نبوت، معاد                    د- تقوا، درستکاری

21- کسی که در هنگام خشم از خطاهای دیگران از ....و...... خود را آرام می کند به زیان خود عمل می کند:

الف- عفو ،گذشت        ب- داد و بیداد      ج- انتقام و تنبیه     د- کفر و ناسپاسی

 

 

22-نیکوکاران در بهشت با چه کسانی همنشین می شوند؟

الف- شهیدان و امامان      ب- پیامبران و امامان و نیکوکاران

ج- پیامبران و شهیدان            د- امامان و صالحان

23-برنامه دقیق و کامل پیامبر برای هدایت مردم چه بود؟

الف- تربیت معلمان ویژه برای فهم عمیق معارف قران.

ب- تعلیم معرف قرانی به همگان

ج- تربیت شایسته ترین افراد برای آموزش معارف قرانی

د- همه موارد بالا.

24- این آیه اشاره به چه مطلبی می کند:« لهم مایسالون فیها ولدینا مزیدٌ.

الف- بهشت و زیبایی هایش             ب- وسعت نعمتهای بهشتی

ج- خوشی ها ی بهشتیان                د- خوش آمدگویی فرشتگان به بهشتیان

25-پیامبر خدا چه مواردی را به حضرت علی ع آموخت؟

الف- آموزش معارف قرانی                 ب- آموزه های قران

ج- اسرار و نکات عمیق قران             د- خواندن صحیح قران

26-این سخن از کدام بزرگوار است« هیچ آیه ای بر پیامبر نازل نمی شد مگر اینکه آن را برایم قرائت میکرد:

الف- امام صادق ع    ب- امام علی ع   ج- امام باقر ع      د- حضرت فاطمه س

27-جهنم را چه کسانی و با چه چیزی بوجود آورده اند؟

الف- جهنمیان و اعمال خود         ب- گناهکاران  و اعمال بدخود

ج- خود انسانها و اعمالشان         د- کافران و اعمال خودشان

28-پیامبر خدا در وصیتش به چند چیز سفارش فرمودند؟

الف- کتاب خدا       ب- عترت و اهل بیتش

ج- جانشین خود      د- مورد الف و ب صحیح است.

29- تنها راه رسیدن به سعادت و راهیابی به بهشت خداوند چیست؟

الف- پناه بردن به اهل بیت             ب- ایمان بخدا و نماز

ج- پناه بردن به قران          د- موارد الف و ج صحیح است

30-کسی که در دنیا با زبانش دیگران را آزار میرساند در جهنم در محاصره چه  قرار می گیرند؟

الف- آتش سوزان      ب- حیوانات گزنده  

ج- مارها و عقربها       د- در حسرت و پشیمانی

 31-جهنمیان چه کسانی را مورد سرزنش قرار می دهند؟

الف- دوستان بد را    ب- شیطان را     ج- خودشان را      د- دوستان بد و شیطان را

32-در این آیه چند صفت الهی وجود دارد؟« انهُ الغفورُ الرحیم»

الف- یک     ب- دو     ج- سه              د- چهار

33-بنا به فرموده هدف از اندیشیدن درباره آفرینش جهان چیست؟

الف- راه یافتن به بهشت      ب- رهانیدن از عذاب دوزخ

ج- عبرت گرفتن              د- مورد الف و ب  صحیح است

34-خداوند به چه کسانی وعده آمرزش داده است؟

الف- بدکاران     ب- مومنان     ج- گناهکاران     د- ظالمان

35-چه کسانی رنگ و بوی صفت الهی «غفار» را بخود می گیرند؟

الف- مومنان                               ب- پرهیزگاران

ج- کسانی که خطاهای دیگران را می بخشند     د- الف و ج صحیح است.

 

 

36-بنا به سخن امام علی ع : ازخلقت انسان باید تعجب کرد که با تکه ای چربی نگاه می کند و با پاره ای گوشت سخن می گوید و با چند استخوان می شنود به ترتیب اشاره به کدام حس دارد؟

الف- بینایی، زبانی ،شنوایی                 ب- لامسه، زبانی ،شنوایی

ج- بینایی،لامسه ،زبانی               د- شنوایی، زبانی، بینایی

 

37-چرا خداوند پیامبر اکرم ص را اولین معلم قران قرار داد؟

الف – چون ایشان مفهوم و تفسیر واقعی آیات را میدانست

ب- چون ایشان معصوم بودند

ج- چون سرور و بزرگ اسلام بودند

د- همه موارد

38-پیامبر اکرم در مورد علی ع چه دعایی می کردند

الف- فهمیدن دقیق معارف قران

ب- غلبه کردن برمشکلات خود

ج- عطا کردن قدرت فهم وحفظ قران

د- رستگار شدن در دنیا و آخرت با پناه بردن به قران

39-بنا به سخن پیامبر اکرم در گذشتن از گناه یکدیگر باعث چه می شود؟

الف-عزیزو باعزت                       ب- برخورداری از رحمت خداوند

ج- افتخار مومنان                              د- عزیزو سرافرازی

40-دانشمندان با الگو گرفتن از ساختمان چشم به ساخت چه چیزهایی موفق شدند؟

الف- دوربین ها                  ب- میکروسکوپها

ج- تلسکوپها                       د- همه موارد


grade8.blog.ir


مرتبط با : پیام های آسمان هشتم نمونه سوالات تمام دروس هشتم
لینک های مرتبط : نمونه سوال تستی پیام های آسمان پایه هشتم
برچسب ها : نمونه سوال تستی پیام های آسمان پایه هشتم-نمونه سوال تستی پیام های آسمان-سوال تستی پیام های آسمان پایه هشتم-
نویسنده : م ر
تاریخ : یکشنبه 10 آبان 1394
زمان : 07:35 ب.ظ
نمونه سوال درس پنجم مطالعات اجتماعی پایه نهم با پاسخنامه
نویسنده : م ر
تاریخ : شنبه 9 آبان 1394
زمان : 06:16 ب.ظ
دربی 81
نظرات |

اینجانب مدیر سایت سکوی هشتم در دربی81 از تیم پرسپولیس حمایت کامل می نمایم.

نویسنده : م ر
تاریخ : جمعه 8 آبان 1394
زمان : 01:56 ب.ظ
نمونه سوال درس سوم مطالعات اجتماعی پایه نهم با پاسخنامه
نظرات |

نمونه سوال درس سوم مطالعات اجتماعی پایه نهم با پاسخنامه


 

 

 

 

 

برای دانلود نمونه سوال روی تصویر زیر کلیک کنید

 

 

تت

 

 

برای دانلود پاسخ نامه روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

 

تت

 


paye9.blog.ir

 مرتبط با : نمونه سوالات تمام دروس نهم اجتماعی نهم
لینک های مرتبط : نمونه سوال درس سوم مطالعات اجتماعی پایه نهم با پاسخنامه
برچسب ها : نمونه سوال درس سوم مطالعات اجتماعی پایه نهم با پاسخنامه-نمونه سوال درس سوم مطالعات اجتماعی پایه نهم-نمونه سوال درس مطالعات اجتماعی پایه نهم با پاسخنامه-
نویسنده : م ر
تاریخ : پنجشنبه 7 آبان 1394
زمان : 03:45 ب.ظ
انتخاب رشته پایه نهم
نظرات |

برای انتخاب رشته به صفحه روی تصویر زیر کلیک کنید.

paye9.blog.ir


مرتبط با : اطلاعیه ها عربی نهم فرهنگ و هنر نهم فرهنگ و هنر نهم ریاضی نهم قرآن نهم اجتماعی نهم اجتماعی نهم اجتماعی نهم انگلیسی نهم انگلیسی نهم دفاعی نهم پیام های آسمان نهم پیام های آسمان نهم راهنمای معلم نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم نمونه سوالات تمام دروس نهم
لینک های مرتبط : انتخاب رشته پایه نهم
برچسب ها : انتخاب رشته پایه نهم-انتخاب رشته برای پایه نهم-انتخاب رشته نهم-انتخاب رشته-
نویسنده : م ر
تاریخ : چهارشنبه 6 آبان 1394
زمان : 03:27 ب.ظ
آموزش و ترجمه درس دوم عربی پایه نهم
نویسنده : م ر
تاریخ : سه شنبه 5 آبان 1394
زمان : 03:05 ب.ظ
:: جزئیات هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم
:: سوالات و پاسخنامه كلیدی المپیاد ریاضی پایه هفتم و هشتم و نهم
:: پوستر واکنش پذیری فلزات پایه هشتم و نهم
:: پاورپوینت فصل 7 علوم نهم
:: دانلود جزوه وزن و اصطکاک علوم پایه نهم
:: 20 نمونه سوال ریاضی نهم
:: مجموعه سوالات کامل ریاضی نهم از دروس 1 تا 4
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول قرآن نهم
:: دانلود نمونه سوال درس ۶ آمادگی دفاعی نهم
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول پیام های آسمان نهم
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول عربی نهم
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول زبان نهم
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول علوم تجربی نهم (سری دوم)
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول علوم تجربی نهم
:: دانلود نمونه سوال نوبت اول مطالعات اجتماعی نهم
( تعداد کل صفحات: 2 )

[ 1 ] [ 2 ]
 
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

تبلیغات در وب


شارژ ایرانسل

فال حافظ